T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ÇANAKKALE / EZİNE - Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi

Haberler

Haz

Haz

Okulumuz Biyoloji Öğretmeni ve İlk Yardım Uzmanı Esra KARATAŞ'ın öğrencileri ile gerçekleştirmiş olduğu ilk yardım eğitiminden kareler.

Haz

Ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arası "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" olarak kutlanmaktadır.

May

Öğrencilerimiz Gezi ve İnceleme Kulübü danışman öğretmenlerimiz Murat DİNÇ ve Davut BALCI'ın rehberliğinde Ege Kültür Turu kapsamında  Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ve Şirince Köyü'nü gezdiler. Tur esnasında ülkemizin dünyaca ünlü tarihi ve turistik yerlerini yerinde araştırma ve inceleme fırsatı bulduk.

May

    Okulumuz 11. ve 12. sınıf öğrencileri Matematik Öğretmenleri Arzu ARISAL ve Burcu Zeynep AYAR rehberliğinde Kaz Dağları Matematik Köyü'nün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi'nde gerçekleştirdikleri Kur Sistemi ile Pratik Matematik eğitimine katıldılar. Eğitimi Kaz Dağları Matematik Köyü'nün kurucusu Matematik Öğretmeni Fatih KARAYİĞİT gerçekleştirildi.

    Öğrencilerimiz hocamızın sistemi ile TYT sınavında her sene sorulan sorulara farklı bir bakış açısı kazanmak adına 9:30 - 13-00 arasında etkileşimli ders aldılar. Eğlenceli geçen dersin ardından yerleşke piknik alanında piknik yaptılar. Ardından öğretmenlerimiz eşliğinde ok atma sporunu deneyimleyen öğrencilerimiz voleybol ve basketbol maçları yaptılar. Gezimiz Dardanos Yerleşkesi'nin muhteşem doğası eşliğinde deniz kenarında ve lavanta bahçesinde yürüyüş ile tamamlandı.

May

Okulum temiz projesi çalışmalarımız meyve vermeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı proje kapsamında okulumuzda temizlik standartlarını yükseltiyoruz. Yapılan denetimler sonucu bu eğitim öğretim yılında da Okulum Temiz Belgesi almaya hak kazandık.

Mrt

12 Mart İstiklal Marş ının Kabulü etkinlikleri kapsaminda hazırlanan dergimiz. Emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ekm

Cumhuriyetimizin 99. yılını coşkuyla kutladık. Okulumuzun düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ilçe programı Ezine merkezde başlayan bayram yürüyüşünün ardından 22 Eylül Stadyumunda devam etti. Öğretmenlerimizin hazırladığı oratoryo , koro , halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi.

Ekm

Kütüphaneleri, belli bir sisteme göre düzenlenen kitapların ve çeşitli materyallerin toplandığı, saklandığı yer, kitaplık olma algısından uzaklaştırmak ve kütüphane algısını pozitif yönde değiştirmek amacıyla Genel Müdürlüğümüz "Okulun Kalbi Kütüphaneler Projesini " hayata geçirdi.

Genel Müdürlüğümüz okul kütüphanelerinin işlevini artırmak ve çok yönlü olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırladığı proje ile kütüphaneler "okulun kalbi" olacak.

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan "Okulun Kalbi Kütüphaneler Projesi" ile okul kütüphanelerinin asıl işlevleri yanında öğrencilerin okuma, araştırma alışkanlığını geliştiren ve eğitici, sosyal, kültürel faaliyetlere ortam sağlayan mekânlara dönüştürülmesi amaçlanıyor.

"Okulun Kalbi Kütüphaneler Projesi" kapsamında okul kütüphanelerinde, uzmanlar tarafından öğrenci ve ebeveyn eğitimleri; sanat, bilim, doğa, spor alanlarında çeşitli atölye çalışmaları, öğrencilerin ilgi duyduğu konulara yönelik söyleşiler, deneyim odaklı öğrenme fırsatı sunacak çeşitli etkinlikler ve tüm bireylere okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.

"Okulun Kalbi Kütüphaneler Projesi " kapsamında;

Kitap Tanıtma ve Tartışma Etkinlikleri,

Etkileşimli Okuma,

Müzikli Okuma,

Kitap Anlatma ve Canlandırma,

Okuma Grupları / Kitap Kulüpleri,

Dünya Dillerinden Masallar,

Radyo Tiyatrosu Dinleme,

Yeni yayınların ve Kitapların Tanıtılması,

Programla Belirlenen Yazar ve Şairlere Ait Eserlerinin Okutulması,

Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları ile Söyleşi,

Kütüphanede Oryantiring,

Sergi,

Çalıştay,

Aile Sinema Saati gibi etkinlikler ile;

Origami,

Akıl ve Zekâ Oyunları,

Ebru,

Artırılmış Gerçeklik,

Seminerler,

Bilgi Okuryazarlığı,

Kişisel Gelişim,

Dinletiler,

Şiir Dinletisi,

Müzik Dinletisi gibi atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Haz

Yabancı Diller Şenliğimiz Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Almanca Öğretmeni Gülden ELMAS ve İngilizce Öğretmeni Nazife NUSRAN'ın hazırlayıp öğrencilerimizin İngilizce oynadığı Homeros'un İlyada destanı oyunu büyük alkış topladı.

Haz

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Hatice AYGÜN'ün yazıp yönetmenliğini yaptığı 'Yetişkinler İçin Masallar' oyunu Atatürk Kültür Merkezinde oynandı. Öğrencilerimizin performanslarıyla göz dolduruğu gösterim büyük alkış topladı.

May

Okulumuz binasının duvarlarında meydana gelen boya tahribatlarının giderme ve boyama işleri ile ilgilenen ilçemiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İnşaat Bölümü öğrencileri Ömer Arslan ERGUN'e, Hasan EROL'a, Neziha ÖZKAN'a, Esma ÖZKAN'a ve öğretmenleri Sayın Fatih ALTUNBAŞ'a okul idaresi olarak teşekkürlerimizi sunarız..

May

Okulumuz Öğrencilerine Yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi Sunusu ile İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi Sunusuna aşağıdaki bağlantı linklerinden ulaşabilirsiniz.

Mrt

2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM 1. SINAV TAKVİMİ...

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferi tarihi, destanın 107. Yıl dönümünde gündem oldu. Türk tarihine büyük bir destan olarak yazılmış ve Anadolu toprakları ve Boğazların Türkler hâkimiyetinde kalmasını sağlayan Çanakkale Zaferi'nin anlamı ve önemi